Litografia
Technika została wynaleziona przed 1799 rokiem przez Aloisa Senefeldera. Początkowo litografię stosowano do powielania pisma. Litografia jako technika artystyczna rozpowszechniła się w pierwszej połowie XIX wieku, przede wszystkim w Niemczech, Francji i Anglii. W Polsce pierwszą pracownię litograficzną założył Jan Siestrzyński w Warszawie. W technice litografii wykonywano ilustracje w książkach i czasopismach, powstawały odbitki pejzaży i portretów rysowanych przez wybitnych artystów. Około 1830 roku rozwinęła się litografia barwna, w której przede wszystkim reprodukowano dzieła malarskie. Pod koniec XIX wieku w technice litografii drukowano plakaty. Od końca XIX wieku w litografii stosuje się płyty aluminiowe (odbitki noszą nazwę algrafii) lub cynkowe (odbitki – cynkografie), które są lżejsze i przystosowane do nowszej konstrukcji pras szybkiego druku.
Jest to technika druku płaskiego, w którym partie drukujące i nie drukujące leżą na jednej płaszczyźnie. Rysunek przeznaczony do odbicia grafiki wykonuje się na kamieniu litograficznym (łupek wapienny o strukturze zbitej i jednolitej) lub na metalowej płycie. Zasada litografii opiera się na właściwościach tłuszczu i wody; miejsca zatłuszczone kredką lub tuszem litograficznym przyjmują farbę drukarską, a partie na kamieniu zwilżone wodą odpychają farbę. W zależności od sposobu wykonania rysunku wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje techniki: sposób bezpośredni (rysunek wykonany na kamieniu lub blasze), sposób pośredni (przedruk, rysunek wykonany na papierze przenosi się w prasie na formę litograficzną), sposób druku wklęsłego (rysunek rytuje się lub trawi na wypolerowanej powierzchni kamienia). W zależności od charakteru rysunku i użytego materiału rysunkowego oraz narzędzi w litografii stosuje się kamienie lub blachy- gładkie lub groszkowane. Rysunek poddaje się trawieniu słabymi roztworami kwasu azotowego lub fosforowego i gumy arabskiej w celu spowodowania odpychania farby z partii nie zarysowanych. Nakładana wałkiem farba przechodzi jedynie na zatłuszczone miejsca rysunku. W technice litografii można uzyskać do około dwustu odbitek.
Autolitografia
litografia, technika graficzna druku płaskiego, w której artysta samodzielnie wykonuje rysunek bezpośrednio na kamieniu litograficznym bez udziału rzemieślników-litografów.
Litografia barwna
chromolitografia - technika wielobarwnego druku litograficznego wynaleziona w XIX w. Każdy z kolorów na wielobarwnej odbitce uzyskiwany jest z innej płyty litograficznej. Dobre wykonanie barwnego obrazu wymaga dokładnego spasowania płyt. W XX w. została wyparta przez technikę offsetu.
Dostepne galerie zdjęć:
|
|